Tatil alışverişçileri, giyim ve elektronik gibi perakende kategorilerinde yıllık gelirin %24’ünü oluşturmaktadır. Tatil müşterilerinin başkaları için hediye satın aldığını ve ikinci veya üçüncü bir satın alım için geri dönmeyeceğini varsayabilirsiniz. Ancak Magento Analytics Tatili Kıyaslama Raporu bazı dikkat çekici bulguları ortaya koymaktadır. Tatil müşterilerini nasıl koruyacağınızı ve yıllık gelirinizi artırmayı öğrenmek ister misiniz? Öyleyse okumaya devam edin…

Tatiller, müşteri tabanınızı büyütmek için iyi bir zaman mı?

Tatil sezonunda her gün %59 daha fazla müşteri kazanabilirsiniz.

Zekice pazarlama ile, uzun vadede başarılı olmanın tadını çıkarabilirsiniz:  The Holiday Benchmark Report (Tatil Kıyaslama Raporu), tatil alışverişinde ortalama alımın %23,8 yeni müşteriler tarafından yapıldığını ortaya koyuyor. Müşteri kazanma ve bu müşterileri sürekli müşteri haline getirmek için harcama planlarınızı hassas bir şekilde ayarlayarak tatilcilere dikkat edin.

Tatil müşterileri geri gelir mi?

Çalışma, tatil müşterilerinin %27’sinin ikinci kez satın alma yaptığını tespit etti. Bu, zamanının %30’unu ikinci bir satın alma işlemi yapan tatil dışı müşterilerle karşılaştırılıyor. Bu veriler, yeniden pazarlama yöntemini kullanarak tatilcileri sürekli alışveriş yapan kişilere çevirmek için iyi bir fırsat olduğunu kanıtlıyor. Analizinize dokunarak, en değerli tatil müşterilerinizin kaynağını belirleyebilir ve pazarlamada bütçenizi en etkili kanallara doğru bir şekilde yatırımınızı yapabilirsiniz.

Bir tatil müşterisine yeniden pazarlama yapmak için en iyi zaman nedir?

Aynı tatil döneminde tatilcilere hızlı bir şekilde alışveriş yaptırarak yıllık geliri artıracak inanılmaz bir fırsat her zaman vardır. Analize göre; tatil yapanların ikinci bir satın alma işlemi gerçekleştiren %38.7’si aynı tatil sezonunda bir sonraki satın alımlarını da yaptı. Ve %42.4’ü sezon dışı sezonlarda bir sonraki alımını da yaptı. Onlara başka bir teklif sunarak hızlıca dikkatlerini çekin. Mevcut müşterilerinize e-posta göndermek ve hedeflenen tatil kampanyaları ile onları yeniden etkinleştirmek için en uygun zamanları bulun.

Müşteri verileriniz Holiday Benchmark ile nasıl kıyaslanıyor?

Kendi müşteri verilerinizin Magento Analytics’teki Tatil Kontrol Paneli ile bu endüstri verilerinde nasıl yayıldığını öğrenin, böylece acilen tatil öncesinde, sırasında ve sonrasında daha akıllı kararlar alabilirsiniz.

Pazarlama bütçenizin nereye nasıl yatırım yapılacağını, tatil müşterilerini ne zaman yeniden hedefleyeceğinizi, harcama planlarını ince ayarlamayı ve gelir hedeflerini merkezi hale getirmeyi belirlemek için gösterge tablosunu kullanın.

Magento Analytics ile bugün iletişime geçin ve Tatil Kontrol Panelinizi kişiselleştirmeye başlayın, böylece müşteri edinme ve aktivasyonunuzu optimize edebilirsiniz.
www.mageticaret.com