Müşterileriniz mobil kullanıyor mu? Kategorik olarak, evet. Bain ve Company’den yapılan yeni bir araştırmaya göre, insanların telefonlarıyla saatte 13 kez etkileşimde bulunduklarını gösterdi. Mobil cihazlarımız, konuşma, öğrenme ve gittikçe artan bir şekilde alışveriş yapmanın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Markaların birçoğu, mobil uygulamaların müşteri deneyiminde oynadığı rolü halen küçümsüyor ya da yanlış anlıyor.

Burada, sitelerimizdeki alışveriş yolculuğunun herhangi bir noktasında, cihazlar arasında tam olarak optimize edildiğini ve mantıklı olmasını sağlamak için başvurduğumuz esas zorunluluklardan 11’ini okuyacaksınız…

 1. Yolculuğun haritasını çıkar – Ekipteki herkesin yolculuğa ilişkin net bir vizyona sahip olduğundan emin olmak için, ilk zorunluluk, müşterilerinizin kullandıkları çeşitli yolculukları, önceden oluşturduğunuz faydalı kişileri kullanarak haritalamak olmalıdır.
 2. “Küçük ekran” zihniyetinizi en üst düzeye çıkarın – “Mobil” dediğimizde, ne düşünüyoruz? Bir akıllı telefon, aynı zamanda yoğun bir günün ardından küçük görevleri tamamlayan birisi. Uygulamaların, görev odaklı bir kullanıcı yetiştirdiği doğrudur, ancak bu akıllı telefonların uzun okuma ve dikkatli araştırma için kullanılmadığı anlamına gelmez. Bu akıllı telefon evde bir wifi bağlantısında eşit derecede bulunabilirken, TV izleyen birisine de ikinci bir ekran  sağlayabilir.
 3. Korumayı temizleyin – Küçük ekran, tutarsız bağlantı, giriş ve çıkış davranışları. Bu kısıtlamalar, noktaya ulaşan ve net yollar sağlayan bir deneyim istemektedir. Bununla birlikte, doğru kontroller ve denge olmadan, web siteleri, bilgisayar yazılımında; kullanıcıları sıkan gereksiz veya işlevsiz unsurlar biriktirir. Ve kalan her sayfa olası bir çıkmazdır. Büyük bir tasarıma yeniden başlıyorsanız, bu bir bahar temizliği şansınızdır. Korumanın temizlenmesi yalnızca mobil kısıtlamaları optimize etmekle kalmaz, aynı zamanda diğer erişim araçlarını da düzeltir.
 4. Mobil deneyiminin bileşenlerini değerlendirmelisiniz – FUD (korku, belirsizlik ve şüpheler) genellikle bir satıştaki anlaşılmaz kırılma noktalarıdır ve mobil alışverişte etkisi çok fazladır. Hala kullanıcılar, ürün dayanıklılığı, nakliye masrafları ve paylaşılan yorumlar gibi şeyleri bilmek istiyorlar. Ne yazık ki, bu hayati destekleyici içerikler genellikle “yeterli alan yok” veya “mobil kullanıcılar okuyamaz” nedeniyle kesiliyor veya kısıtlanıyor. Dolayısıyla, akıllı telefonlarla alışveriş yapan kullanıcılarının FUD’ları gerçekten daha yüksek olabiliyor.
 5. Tasarım sınırlamalarına saygı gösterin – Kural olarak, tasarımı etkileyen üç teknik kısıtlama vardır. Dokunmatik giriş bir Mouse ile girişten daha az doğrudur, bu nedenle girişlerin daha yoğun olması gerekir. (Apple HIG minimum 44 x 44 piksel önerir) ve pudgy parmaklara ve başparmaklara uyum sağlamak için iyi aralıklarla yerleştirilmiştir. Parlak ekranlar parlak ışıklardan kolayca etkilenir ve pil tasarrufu modları bu bileşimden yararlanarak görünürlüğünü sağlamak için net bir tipografi ve daha yüksek kontrast gerektirir. Kablosuz bağlantılar genelde güvenilmez ve nispeten yavaştır, bu nedenle hafif sayfalar (lightweight pages) kullanıcının zamanına ve veri kapsarlarına saygı gösterir.
 6. Hızlı kodlama alın – Bir zamanlar sabit bir 960px düzene sahip olan tasarımcılar artık sınırsız sayıda görünüm penceresi barındıran arayüzleri düşünmelidirler. Büyük kesme noktalarına (telefon, tablet ve masaüstü) odaklansa bile, Photoshop veya Sketch’de kavramlar üretmek için harcanan zaman iki ila üç kat artar. Bu gösterilmeyen statik bir ortama büyük bir yatırımdır; animasyonlar, etkileşimler, tarayıcı tuhaflıkları veya bant genişliği. Bir projenin sonunda atılan PhotoShop Dokümanının (PSD) sayısını göz önüne aldığınızda daha da fazla olur.
 7. Tasarım ve front-end entegrasyonu – HTML ve CSS yazan tasarımcılar kod odaklı bir süreçte paha biçilemez hale gelir, ancak çoğu proje ayrı tasarım ve front-end özellikleri ile çalışır.
 8. Manuel kesme noktalarını ayarla – Front-end frameworks’ler, Bootstrap ve Foundation gibi plugin ve elementlerden oluşan bir toolbox sağlar. Prototipleme için idealdirler, ancak pek çok projeye faydalı olacak şekilde tasarlandığından, bireysel projeler için optimize edilmemiştir.
 9. Önce yükleme sürelerini optimize edin – 2015-2016 yılları arasında ortalama sayfa boyutu % 13 oranında arttı. Bir önceki yıla göre % 16 büyüdü. Bu yükseliş trendi bandwith genişliği iyileştirmeleri ile eşleşmiyor ve kesinlikle site sahipleri ve geliştiricileri tarafından ele alınmıyor. Dolayısıyla, sayfaların görüntülenmesi daha uzun sürdüğü için ve transfer de daha pahalıya mal olduğundan, mobil kullanıcılar ayaklarıyla oy kullanıyor ve daha hızlı bir alternatif buluyorlar.
 10. Effectler konusunda dikkatli olun – Yerel uygulamalar, mobil kullanıcılara, duyarlı etkileşimler ve düzgün geçişler sunan arayüzlere uymaktadır. Web bunu yakalamak için oynamaya başlıyor. JQuery’yi kullanan siteler gözden düşüyor, slayt efektlerini kullanan siteler de standartların altında kalıyor. CSS3 aracılığıyla elde edilen dönüşümler, geçişler ve animasyonlar daha az hassaslaştırılmışken, GPU hızlandırmasının avantajlarından yararlanabiliyor.
 11. Gerçek cihazlarla inceleme – Chrome ve Firefox gibi tarayıcılarda bulunan geliştirici toollar, hızlı bir şekilde simülatörleri ve network daraltmayı sağlar. Bununla birlikte, gerçek bir cihaz kullanmanın fiziksel ve çevresel koşullarını gerçekten kopyalayamazlar. Kodlanmış tasarımları özellikle de ölçeklendirme içeriğine ve dokunmatik alanlara göre hassaslaştırmak için en iyi ayardır. Bir cihaz laboratuarı kurmak, bitmiş siteleri test etmek için kritik önem taşır ve üretimle ilgili hassas kararları desteklemeye yardımcı olacaktır.