Herhangi bir firmanın kaderine bağlı kalmadan, aylık kira ödemeleri yapmadan, Dünya’nın her yerinden; 150.000 kişilik bir ekibin destek için yanınızda olduğu bir e-ticaret sitesini hayal edebiliyor musunuz?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz Magento; Türkiye’de geliştiricisi sayılı olan açık kaynaklı (open source) kurumsal bir e-ticaret (e-commerce) platformudur.

Dünya’nın bir numaralı e-ticaret yazılımı haline gelen Magento Paypal ve Ebay ortaklığı ile kurulmuş olup; her yıl 50 milyar $ brüt mal hacmi Magento üzerinden gerçekleşmektedir.

Magento, yeni başlayan e-ticaret şirketlerinden, en karmaşık e-ticaret işlemleri olan firmalara kadar her boyut ve sektörde tüm ihtiyaçlara cevap vermektedir. Fortune 500 şirketlerinin birçoğu Magento’yu tercih etmektedir.

Eminim ki en başta hepinizin aklına takılan soru e-ticaret sistemini kiralamadan kendi e-ticaret sitemizin sahibi olabilir miyiz sorusudur? Evet Magento ile olabilir…

Magento bildiğiniz gibi açık kaynak kodlu bir platformdur, Dünya’nın her yerinde Magento kodları üzerinde çalışan profesyonel yazılımcılar sürekli çalışarak geliştirmeler yapmaktadır. Bu sayede herhangi bir firmaya ya da kişiye bağlı kalmadan birçok firmadan veya uzman kişilerden destek alınabilen bir sistem haline gelmiştir.

Diyelim ki aylık kiralayarak çalıştığınız bir e-ticaret sağlayıcı şirketiniz var. Bu şirketle herhangi bir anlaşmazlık yaşayarak çalışmaya son verdiğinizde veya o şirketin kapanması durumunda tahmin edeceğiniz gibi sizin de siteniz kapanmış oluyor. E-ticaret sitenizin bütün kaderi sizin aylık ödeme yaptığınız şirkete bağlı kalmış oluyor. Çalışmanıza son verdiğinizde maalesef elinizde içerik olarak sadece siteye eklediğiniz ürünlerinizin ve müşterilerinizin listelendiği bir excel dosyası ile kalakalıyorsunuz!
Siteniz satış kaybetmiş, marka değeriniz zedelenmiş ve kendinizi destek alamadığınız bir ortamda buluyorsunuz. İşte bunların yaşanmaması için artık tüm Dünya Magento’ya yönelmiş durumda. Burger King, Seat, Mothercare, Nestle, Nike, Ford, Bvlgari, Samsung, Fred Perry ve The North Face gibi dünyaca ünlü markaların hepsi bugün magento alt yapısıyla kurulmuş sitelere sahip…

Magento’nun diğer özelliklerine gelince; her sektöre yönelik sınırsız tasarım seçenekleri, mobil, tablet ve desktop ara yüzlerinde tam uyum (responsive dizayn), arama motorlarında sitenizin üst sıralara yükselmesi, sitenizin yüklenme hızındaki artış, çoklu dil seçenekleri, çoklu mağazacılık, tamamen özelleştirilebilir ve ölçeklenebilir güvenliğin yanı sıra ödeme ağ geçitleri, veri tabanı uygulamaları, nakliye, sevkiyat takibi vb.. dahil olmak üzere üçüncü taraf hizmetleri ile kolay entegre edilebilir bir sisteme sahip…