Magento, 2017 yılının başında, gelecek yılda yapılacak olan önemli e-ticaret girişimleri hakkında bilgi edinmek için bir anket yaptı.

Bu araştırmayı 2.200 multi-channel (çok kanallı) ve web tabanlı satıcılarla gerçekleştirdi.

Anket; 2017 yılı perakendecilerinin tahminleri, yatırımları ve pazarlama konusundaki görüşlerini içeriyordu.

Bu anketle neler mi öğrendik?

Online perakendecilerin; büyümek için başka bir tampon yılını beklediklerini….

Aslında, ankete katılan markaların yarısından fazlası online gelirlerinin en az %20 oranında büyümesini ve satıcıların beşte birinin online gelir artışının 2017’de % 50’yi aşmasını bekliyor.

En çok kazananlar, tüketicilerin iş yapmasını kolaylaştıran, farklı online deneyimler sunan, sitelerine müşteri çekerek online müşterilerini arttıran, omnichannel (çok kanallı) muadillerine göre daha hızlı gelir tahmin eden web tabanlı satıcılar haline gelmiş durumda.

Markalarımıza şu soruyu sorduk: 2017’de ne olacak? Cevap şöyleydi; herkes mobil deneyimlerini mükemmel hale getirmeye odaklanacak… Magento, 2017’de markalarının neredeyse dörtte üçünün; mobil trafiğinin toplam online gelirlerinin     % 20’sinden fazlasını, üçte ikisinin ise mobil gelirlerin% 40’tan fazlasını almasını bekliyor.
Sadece birkaç yıl önce, bu tür tahminler e-Ticaret kurulu salonunda ciddi şüpheyle karşılanıyordu, ancak mobil işlem artışı fikrine artık herkes ısındı;  ankete katılan markaların % 45’inin mobil deneyim yatırımlarını artırmayı planladığı artık şaşırtıcı gelmiyor. 2017 yılı boyunca bu değişimi hep birlikte göreceğiz…

Anketimize yanıt veren 668 omnichannel (çok kanallı) perakendecinin neredeyse yarısı mağazadan kargo ve mağaza içi online satın alma (BOPIS) programlarını başlattıysa da, bunlardan sadece% 53’ü programlarını operasyonel olarak olgunlaştırmıştı.
2017’de, omnichannel (çok kanallı) perakendeciler, daha önce kullandıkları programlarının doğru tüketici deneyimini sağladığından emin olmak için bir kez daha düşünecekler.Markaların beklentileri ise şöyle; 2017 yılı içinde operasyonla ilgili denemeler yaparak 2017’nin sonunda mağazadan kargolamayı % 64’e ve BOPIS’i % 68’e yükseltmeyi planlıyorlar.

Ayrıca, 2017 yılının sonuna kadar, omnichannel perakendecilerinin % 60’ı mağaza stoklarını online hale getirecek ve % 46’sı mağazadan teslimat sağlayacak.