Creatuity’de; Magento Sertifikalı Çözüm Uzmanı olan Jenna Warren, Magento kullanıcılarının dönüşümlerinin artırmasına yardımcı oluyor. Kendisi bu yazıda, herkesin uygulayabileceği kanıtlanmış stratejilerden bazılarını paylaşıyor.

Hızlı CRO Stratejileri
Magento’da bulunan özellikleri kullanmak, her zaman ekonomik ve hızlıdır.
Örneğin, Magento, genellikle göz ardı edilen e-postalar ve raporlar gibi Abandoned Cart Recovery özelliklerini içerir.
Magento 2.1, dönüşüm oranını artırmak için kanıtlanmış iki özellik içermektedir:

Elastik Arama (Sadece Enterprise Edition)
Müşteriler, aradıklarını, arama motorunuzu güçlendirecek yeni Elasticsearch teknolojisi ile kolayca bulabilirler. Öznitelik değerlerini ayarlayarak, kelimeleri durdurarak ve eş anlamlı kelimeleri aratarak deneyimi zenginleştirebilirsiniz.

Ödeme ve kaydedilen kredi kartlarında PayPal:

Ödeme süresini ve karmaşıklığı kısaltmak için kullanabilirsiniz.Magento 2’de ayrıca, Varnish cache (önbelleğe alma) (sayfa yükleme süresini artırmak için) düzenli bir checkout yapma (ürün satın alıp ayrılma) ve ürün videosu desteği bulunmaktadır.
Tüm bu özellikler dönüşümleri artırabilir.Magento’nun içerdiği diğer iki özellik, dönüşüm oranı optimizasyonu için bazen gözden kaçırılmaktadır.
Görsel Mağazacılık:
En iyi dönüşümü yapabilmek için seçilen ürünleri sürükle ve bırak kolaylığı.

Müşteri Segmentasyonu:
Doğru alışveriş yapan müşterilerinize doğru içeriği göstermek için müşterilerinizi bölümlere ayırın.
Örneğin, aynı sitede hem tüketicilere hem de işletmelere satış yaparsanız, mutlaka segmentlere ayırmanız gerekir.

CRO Toolbox
Google Analytics belki de en önemli CRO aracınızdır.
Magento, Google Universal Analytics için destek içermektedir. Google Analytciste eğer yeniyseniz onu boğmayın. İncelenecek temel metrikler şunlardır:

Dönüşüm oranı:

Şimdi nerede durduğunuza bir bakın ve geliştirmek için bir hedef belirleyin.

Çıkma Oranı: Bunu Hemen Çıkma Oranı ile karıştırmayın.
Hemen çıkma oranı genelde düşük kaliteli trafiğe işaret eder ve Jenna’nın deneyimine göre Dönüşüm Oranı ile ilişkili değildir.
Çıkış oranı, kötü içerik, site hızı vb. gibi şeylerin bir göstergesi olabilir.

Ortalama Oturum Süresi ve Ortalama Sayfa Yoğunluğu:
Bu metriklerin her ikisini de geliştirmek, genel olarak daha yüksek Dönüşümlerle doğrudan ilişkilidir.
Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sitenize daha çok vakit harcayan insanlar daha fazla satın alma yaparlar.
Genelde trafiğe odaklanmamanızı öneririm çünkü trafik ile gelir arasındaki korelasyon her zaman doğrudan bağlantılı değildir.
Bununla birlikte, trafik kaynak karışımındaki bir değişiklik tipik olarak Dönüşüm Oranı’nı (olumlu ya da olumsuz olarak) etkiler. Bunu izleyebildiğiniz trafik kaynaklarından görebilirsiniz.

Eğer küçük bir bütçeniz varsa ya da ücretsiz olarak harika Dönüşüm Oranı Optimizasyonu araçları bulabilirsiniz:

 1. Inspectlet, alışveriş yapanlarınızı izlemenize, alışverişte sorun yaşadıklarının tam olarak nerede olduğunu görmenize (örneğin arama, ödeme) izin verir (ücretsizdir). 
 2. MageMail, alışveriş yapan kişilerin tek tıklamayla terk edilmiş arabaları kurtarmasını sağlar. (Hatırlatma mailleri) 
 3. Yeniden etkileşim e-postaları ile birlikte Magento’da bulunan terk edilmiş ürünlerin hatırlatılmasına ve satın alınmasına yardımcı olur. (Yalnızca dönüşümler için ödeme yaparsınız)
 4. Google PageSpeed ​​Insights, sitenizin hızını tüm cihazlarda hızlı bir şekilde test etmenize ve bazı temel UX kurallarını test etmenize olanak tanır. (Ücretsiz)
 5.  Hangi sosyal kanalların en iyi sonucu aldığını analiz etmek istiyorsanız, AddShoppers adı verilen ve daha sağlam olan özel bir sosyal analiz platformunu kullanmanızı öneriyor Jenna. (Analytics’le Sosyal Paylaşım Uzantısı ücretsiz)

Yerle bir etmek
Dönüşüm akışınızı “web sitesinden sepete” ve “sepetten satışa” taşımak son derece faydalı olabilir.
İkincisi, belki de % 30 veya daha fazla (sektör ve sepet değerine göre değişir) oranda daha yüksek olmalıdır. Bunları ayrı ayrı görüntülemek, çabalarınızın en çok dikkat edilmesi gereken akış kısmına odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Önerilen bir başka yol da cihaz türüne göre – mobil dönüşümlerin iyileştirilmesinin satışları önemli ölçüde artırabileceğidir.

Son olarak, trafik kaynaklarını (organik, ücretli arama, tavsiye, vb.) segmentlere ayırmalısınız. Bu, dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak ve belirli bir kaynağın beklediğinizden daha iyi / kötü olduğunu görmek için açılış sayfalarınızı her kaynak için kullanmanıza yardımcı olacaktır.
Bu, bütçenizi en iyi performansı gösteren kaynak(lar) üzerinde verimli bir şekilde ayırmanıza ve dönüşümleri kaynak bazında artırmanıza olanak tanır.

B2B için CRO
Evet, B2B tüccarları için CRO önemlidir. B2B müşterileriniz genellikle zaman konusunda hatalı davranırlar ancak bunun karşılığında uzun süren satın alma süreçlerine sahiptirler. Müşterilerinizin beklentilerini karşılamak için sitenizi zaman konusunda iyileştirmeniz gerekiyor..

Bu makaledeki stratejilerin tümü B2B için de geçerlidir.
Müşterileriniz umduğunuzdan farklı alışveriş yapabildikleri için, analitik inceleme ve Inspectlet gibi bir araç, alışveriş yapanlarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kaçınılması Gereken Dönüşüm Katmanları:

 1. Nakliye ücretsiz değilse, bu konuyla ilgili açıklayıcı bir bilgi verin. Mümkün olduğunca alışveriş sürecinin başında maliyetleri gösterin.
 2. Sitenizin üstbilgisinde telefon numaranızı gösterin. Canlı sohbet, telefon, e-posta ve SSS sayfaları aracılığıyla iletişim kurmayı kolaylaştırın.
 3. İade politikalarınız her zaman net olmalıdır.
 4. Teslimat zaman çizelgeleri net olmalıdır. Alışveriş yapan kişiler, zaman aralıklarından (“3-5 gün”) değil, tahmini teslim tarihlerini (“Beklenen teslimat 12/1/2016”) görmeyi tercih ederler.
  Plumrocket, bu bilgiyi ürün sayfasının hemen üzerine koyan Tahmini Teslim Süresi Uzantısına sahiptir.
 5. PayPal veya AmazonPayments gibi en az bir “cüzdan” yöntemi de dahil olmak üzere çeşitli ödeme seçenekleriyle hızlı ödeme seçenekleri sunmalısınız.
 6. Güvensizlik bir satışı hızla öldürebilir. Google Trusted Stores’a ücretsiz olarak başvuru yapabilirsiniz.       Wyomind’in bir Magento uzantısı vardır.

Gerçekçi hedefler belirleyin
İyi bir dönüşüm oranı endüstriye göre değişir.
Nişinizdeki en iyi siteler için Internet Perakendeci Top 500 ve 2. 500 kılavuzlarını gözden geçirin ve dönüşüm oranlarıyla karşılaştırın.
Şu an sahip olduğunuzdan daha iyi olanın her şeyin iyi bir hedef olduğunu bilmenizdir, ancak bunun belirli bir zaman aralığı için gerçekçi bir beklenti olduğundan emin olun.
Jenna; her çeyrekte % 10-% 15’lik bir artış sağlandığını tespit etti (diğer bir deyişle, tek bir çeyrekte % 2’den % 2.2’ye yükselme).
Ayrıca, CRO’nun sürekli bir uygulama olduğunu da unutmayın.
Sonuçlarınızı gözden geçirmek için zamanı/kaynağı ayırmalı ve sürekli iyileştirmelisiniz.
Zamanla, edinme başına maliyetinizi azaltabilirsiniz.