Müşteri beklentileri kullandıkları teknoloji kadar hızlı değişmekte ve perakendeciler müşterileri mutlu etmek istiyorlarsa bunlara yetişmeleri gerekiyor.

 

Çözümümüz ve teknoloji ortaklarımızın 2017’de perakendecilerin dikkatini çekme trendinde olan kişiselleştirme etrafında (müşterinin alışveriş yolculuğundan) zamanı hızlandırdığı görülüyor, ödemelerin kolaylığındaki evrim ve rekabetçi bir ayrımcı olarak nakliyenin değişimi yükselişine devam ediyor.İşte size iş ortaklarımızın yansımalarının bir listesi:
Kişiselleştirme Hızlandırır Sitede ve dışında tüm alışveriş yolculuğu boyunca kişiselleştirmenin önemi gerçekten azımsanamaz.
Gelecekte müşteri sitelerinde bulunan en gelişmiş yerinde arama özelliklerini uygulamak için en iyi yazılımı ve ortakları araştırarak müşterilerimizi bu deneyimi sunmak için prova ediyoruz.(Jon Woodall, Space)
Kişiselleştirilmiş ürünler büyük bir trend olacak, mesela Artifact Uprising.
Ayrıca, kişiselleştirme, özellikle moda ve yaşam tarzı markalarında daha fazla özelleştirme gereken bir duruma gelecek.
Bir adım daha ilerleyen perakendeciler, stokladıkları çeşitli ürün ve ürün bileşenlerinde daha fazla veri noktasını yakalayıp, bilgi detayının önemini görmeye başlayacaklar. Kişiselleştirme işleminin bir diğer önemli özelliği, ilgilendikleri kanala bakılmaksızın alışveriş yapan kişiye özelleştirme olmasıdır.
Üçüncü tarafların yalnızca online değil mağazadaki müşteri davranışlarını da daha iyi anlamalarını sağlıyoruz. 2017’de bu bilgileri daha iyi kullandığımızı göreceğiz ve böylece tüm alışverişte daha iyi bir deneyim yaratabilecekler.” (Sasha Butkovich, Corra)   

ÖDEMELERDEKİ GELİŞİM

Perakende mağazalarındaki mobil ödeme [artmaktadır]. (Dong Xu, Silk Commerce) Satışçılar ödeme seçenekleri olarak Apple Pay ve Android Pay’ı ekleyecekler ve böylece ödeme sürecindeki sürtüşmeyi azaltacaklar.
Bu küçük satışlar yapan perakendecilerin Amazon gibi devlere karşı daha rekabetçi olmalarına yardımcı olmalıdır. (Erik Hansen, Classy Llama)

Bye Bye Geleneksel Cüzdanlar – 2017’de, geleneksel ödemelerin belirgin bir şekilde azalacağını ve akıllı telefon, saat veya diğer giyilebilir cihazlarla ödeme yönünde ilerleyeceğini göreceksiniz. Mobil cüzdan gibi dijital cüzdanların kullanımı hem dijital hem de fiziksel mağazalarda büyüyecek. Yeni kredi kartı standartlarıyla birçok perakendeci, mobil ödemeleri kredi kartı ödemeleri kadar kolaylıkla kabul edebilen bir dünyaya doğru ilerleyen POS sistemlerini güncellemekte.2017’de, halkın daha büyük bir bölümünün, kredi kartlarından ziyade cep telefonlarıyla ödeme yaparken rahat bir yıl haline geldiği bir yıl olacak. (Marco Dalla Libera, Alpenite)

EWallet Plus –Akıllı telefon kullanıcı tabanı hızla arttıkça mobil ödemeler giderek daha yaygın hale gelmektedir. Ayrıca sadakat puanları ile mobil ödeme yükselişte olacak ve önemli trendlerden biri haline gelecek.
Tüketicilerin mobil cihazlarına ve online satıcıların satış noktası sistemlerine yapılan güncellemeler, geleneksel cüzdanın 2017’de pek çok kişinin kullanımına son vereceğini göstermektedir. Özellikle de “mobil” ödemeler sadece bir akıllı telefon-saat, yüzük ve diğer cihazlardan daha fazlasını kullanarak mümkün olacak ve “giyilebilir” ler artık sisteme bağlanacak ve ödeme yapma kapasitesine sahip olacaktır.Perakendecilerin, bu yeni ödeme yöntemlerini mümkün olan en kısa sürede kabul edip kendilerini bu sisteme hazırlamaları akıllıca olacaktır. Örneğin, Selfie pay (Tapas Ranjan Lenka, Cybage)

Rekabetçi Türev Olarak Nakliye “İsteğe bağlı gönderim: Gerçek zamanlı envanterin birden çok yerde ve kanalda yükselmesi, hızlı teslimatın yeni bir döneme girmesini sağlayacaktır.
Envanter yönetimi ve nakliye sistemindeki ilerlemeler perakendecilerin fiziksel mağazalarını tamamlamalarına olanak sağladı-böylece mevcut stok ve tüketici arasındaki mesafeyi en aza indirdi.
2017’de maliyet etkinliği yüksek yerel nakliye seçeneklerinin normalleşmesini ve müşteri beklentilerinin daha da ileriye götürülmesini bekleyebilirsiniz.” (Carl Hartmann, Temando)
“Online Perakendeciler Hızlanacaklar. Online müşteriler aynı gün nakliye istiyorlar: kabul edilebilir bir teslimat penceresine olan beklentileri küçülüyor.
Bunun nedeni, Amazon gibi büyük piyasa oyuncularının, müşterileri hızlı teslimat için koşullamış olması ve aynı gün teslimatı beklemelerini şart koşacak olmasıdır.
Böylece, teslimat hızı rekabetçi farklılaşmalar haline gelecektir.
Aynı gün teslimat basit değildir ve perakendeciler, diğer şirketler ve start-up’lar ile ortaklıklar kurarak kendilerine aynı gün nakliye seçeneklerini kurmaya başlamışlardır.
Lojistik ve tedarik zinciri endüstrileri, teslimat sektöründe devrim yaratmak için kendi kendine sürülen otomobiller, deniz uçakları gibi yeni teknolojilere de giderek daha fazla yatırım yapmaya başladılar.” (Marco Dalla, Alpenite)