Yeni yıl arifesinde, ortaklarımızdan 2017’de hız kazanan eğilimler üzerine düşünmelerini istedik. Dikkat çekici alanlar arasında B2B e-ticaretinde satıcı ilgisinin hızlanması, alışveriş deneyimlerinin mobil ortamda optimizasyonu, uluslararası genişleme ve fiziksel mağaza rolünü yeniden düşünen perakendecilere odaklanması yer alıyor. İşte onların düşüncelerini bir araya getiren şeyler:

Entegre B2B & B2C

Orta ölçekli pazar müşterileri, her iki müşteri yolunu da bir kez daha görmek istiyor ve bu da genel süreci daha verimli hale getiriyor “dedi. (Martina England, Corra)

Mobil

“Genellikle” mobil “i tek bir cihaz türü olarak düşünüyoruz, aslında deneyim ve görüntü alanında çok fazla çeşitlilik var.  2017’de, tüm akıllı telefon boyutlarındaki farklılıklar, tasarım ve kullanıcı deneyimi düşüncemizde bir değişiklik yaratacaktır.  Corra müşteri tabanının kesit alanına bakarsak, çeşitli “mobil” cihaz boyutlarında dönüşüm ve sipariş değerlerinde % 70 veya daha fazla varyant görüyoruz. (Van Schlichting, Corra)

“2017’de daha büyük bir ivme yakaladığımız ilerici webin daha da geliştirilmesi trendidir. Bu amaçla, önümüzdeki yılın 1. çeyreğinde esas olarak 3 farklı PWA (Aşamalı Web Uygulamaları) yönlendirme mesajı çıkaracağız.’’ (Caleb F. Bryant, Gorilla)

 

Uluslararası Genişleme Hızının Artırılması

“Markalar ve şirketler, ülke düzeyinde yerelleşmenin çabalarının artmasıyla küresel bir e-ticaret modeli tanımlamaya gittikçe daha fazla odaklanıyorlar.  (Florian Legendre, Bluecom)

“Bir pazarın genel fikri internetin temel dayanaklarında yer alsa da, sürekli gelişmektedir. Facebook Pazarı bunun bir canlı kanıtıdır. Ayrıca, e-ticaret endüstrisinde, popüler markaların eBay, Amazon, Lâboratuvar ve bunun gibi pek çok pazaryeri sitelerine doğru hareket ettiklerini görmek çok yaygınlaşmıştır. Sadece geçen yıl, Amazon moda kategorisindeki tekliflerinin sayısı % 87 oranında artmıştır, bu yüzden artık bu artan trendden kaçış yok. Bu, girişimci bir bakış açısı ile, satın almaya hazır milyonlarca küresel kullanıcıya erişimi kısıtlamanın hiçbir sebebi olmaması anlamına geliyor. Müşterilerimizle birlikte Divante’de bu modeli test ettik ve bu kaynaktan gelebilecek gelirin % 80’ini gözlemledik. ” (Krzysztof Podeszwa, Divante)

Müşteri Deneyimi Tasarımı

Esneklik yoldur. 2016’da fiziksel mağazaların sonu hakkında çok şey duyduk, ancak online ve fiziksel mağazaların belirli bir esneklik odaklı olarak gelişmesi gerektiğine inanıyoruz.

Perakendeciler emeklerinde özellikle mağaza formatlarında esnekliğe ihtiyaç duymaktadır: açılan mağazalar, mobil mağazalar ve yeni mağaza biçimleri. Geleneksel olmayan formatlarla fiziksel varlığı arttırılacaktır; alışveriş merkezlerinde müşterilerin online gördükleri ürünleri keşfedebilecekleri ve test edebilecekleri daha fazla eğlence merkezi veya sosyal amaçlı yerler göreceğiz.

Büyük e-ticaret perakendecileri, ürün testi için fiziksel mağazalar oluşturmaya başlamışlar ve alışveriş yapanların siparişlerini almalarını sağlamak için yerel mağazalarla gerçek bir ortaklığa başlamışlardır. Fiziksel ve dijital dünyaların kavuşması, esnekliğe odaklanarak daha hızlı ilerlemektedir. (Marco Dalla Libera, Alpenite)

“Uygulama içi tarayıcılara yönelik eğilim, teknik ve deneyim cephesinde zorluklar yaratacaktır. ‘Büyük 4’ tarayıcılara dönüşmek yerine müşterilerin gerçek deneyimlerinin geçmişe oranla çok daha farklı olduğunu göreceğiz. Analizlerini ve sıcak jar kayıtları gibi araçları yakından takip eden perakendeciler bu eğrinin önünde kalacaktır. ” (Rachel Weis, Corra)

“Daha az metin, daha fazla resim”, e-ticaret siteleri için genel tasarım eğilimi gibi görünmekte ve tüketiciye endişelenmek için daha az içerik ve ürünün ve buna bağlı yaşam biçiminin daha fazla görsel çekiciliği sağlanmaktadır. Daha kaliteli görüntüler, bazı perakendecilerin ürünün baştan daha iyi temsil edilmesiyle geri dönüş sağlamalarına da yardımcı olabilir. (Williams Commerce)

“Sesli ticaret, birçok büyük marka için” ilk önce ses” tasarımı yönünde teşvik edecektir.
Starbucks zaten bu yönde ilerliyor ve Amazon’da da sadece geçmiş Cyber haftasında teklifler ve ürünlerin olduğu Alexa var: Daha fazla markanın kendi ses asistanlarını yaratmasını bekliyoruz ve biliyoruz ki bazıları bunu kötü bir şekilde yapacakt. Bu, toplu kabulün ya da yorgunluğun bükülme noktası olacaktır.” (Phillip Jackson, Something Digital)